Slavnostní odhalení sochy knížete Svatopluka

aktualizace: pojedete-li na odhalení sochy knížete Svatopluka autem až nahoru sděluji: Naučná stezka Klenov, na kterou najedete z Růžďky bude značena moravskými praporky a stuhami. Ale pokud máte navigaci, můžete si zadat dům: Růžďka číslo domu 247. Dům je nahoře na kopci. J. Grobcová

Přátelé Kruhu rodů Moravy a Slezska připravují na den 1. září 2018 slavnostní odhalení sochy knížete Svatopluka od sochařského mistra Svatopluka Formana.

Socha bude odhalena nad beskydskou obcí Růžďkou v okrese Vsetín a to na naučné stezce Klenov, nedaleko Svantovítových skal.

Dojezd je přes obec Růžďka lesem k 7. zastavení naučné stezky a doleva nahoru ještě asi 300m.

Slavnostnímu odhalení bude předcházet oficiální program, který začne ve 14 hod. Prostřednictvím básně a krátkého proslovu budou účastníci seznámeni o velikém významu a zásluhách Velkomoravského knížete Svatopluka, který pro obranu a záchranu slovanství sjednotil slovanské državy od Karpat až po Baltické moře. Po zdravici paní Ludmily Palátové, starostky obce Růžďka a po zdravicích přátel Kruhu Rodů Moravy a Slezska z celé Moravy i Slovenska, bude za doprovodu hudební skupiny ze Štramberka a první sloky písně "Jsem Moravan", odhalena socha knížete. Celou akci bude doprovázet hudební skupina ze Štramberka. Zazní písně: " Moravěnka rodná," "Moravo krásná," "Jsem Moravan" a na závěr oficiální části "Slovanská hymna." Nakonec bude poděkováno všem dárcům a aktivním občanům, kteří se zasloužili o uskutečnění akce. 

Ve volném programu si bude možno zazpívat, zatancovat i rozprávět s přáteli. Zveme všechny Moravany a Slezany, aby se akce v hojném počtu zúčastnili a pokud mají příhodné slovanské oblečení (halenky, košile) přišli v něm. Vezměte sebou i moravské a slezské vlajky. Připravíme informativní letáčky, knihy a bude možnost si zakoupit slovanské znaky, vyšívané košile, halenky, hudební nástroje. Slovanské zboží přiveze Zdeněk Říha z Brna, který vede internetové stránky Slovanská kultura. Další informace můžete získat na internetových adresách: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Těšíme se na hojnou účast na jedné z nejkrásnějších horských, beskydských luk v těsné blízkosti vrcholu kopce Štípa.

Za Kruh rodů Moravy a Slezska Jaroslava Grobcová a Marie Procházková