Slovanská "velkomoravská" knížata
výpis dle knihy F.S.P.Moravičanského - Děje říše velkomoravské (1883)
Pozn: V závorce uvádím římské jméno, protože slovanská písemnost se nezachovala (co nebylo psáno latinkou, kněží spálili a jako pohanské), u pozdních jde o jméno z franských análů
Krok, někdy před Kristem, písemně nedoloženo, zachoval se nápis na skále nad Dunajem nad Vídní, psaný starosrbským nářečím, přeložil ho v 16. století velvyslanec Jeremiáš, jelikož písmo bylo podobné ruskému: Styn ovoklopien bilje jest miera zgodie Krukovie musz Markoman i breta Slovjnon....
Krok II, nedoloženo
Libuše, dcera jeho, do 76 př. n.l.
Arjovič, 76-54 př.n.l. - u Caesara jmenován jako rex Suevorum - král Svévů (Slávů=Slovanů), u M.Orbiniho je zván Ariovist, král Markomanský a švédský
Kritažír (Critarius), 54-34 př.n.l. (žena Vlasta a zde válka Boerebisty za pomocí Přemysla z kmene Čechů proti Moravanům)
Trut, 34-12 př.n.l. - za jeho vlády římané obsadili zem až k Dunaji a zbudovali opevnění. Naši jsou římany zváni Markomani=Moravani.
Marobud, 12 př.n.l.- 20 n.l. - absolvoval vzdělání v Římě jak píše Strabo. Tacitus píše, že Svévi=Slávi=Slované Karpaty a Bojémské hory obývají. Velej Patercul píše, že sousedy Marobudovi jsou Lygové=Lužičané=Lučané na dolním Labi, Butoni a Suomi na Baltu a Visle, Mugilané v západní Haliči, Sirbini=Srbové v Uhrách. Dle Tacita podmanil si i Langobardy. Zde je vhodné si uvědomit, že tzv. historie elegantně vytlačila Slovany, kteří Evropu odedávna obývali, když jim předky za pomocí latiny přejmenovala a za neslovanské (germánské) nazvala takto:
Germánské kmeny | Slovanské kmeny |
Chatti | Hadi (Srbi) |
Goti | Gadi, Hadi (Srbi, Bulhaři) |
Ostrogóti | Ustutrána (Al-Masúdi - O Slovanoch) |
Cherusci | Chorvati |
Helisios, Halani (Alani) | Haličané |
Lygii | Uliči (Lučani) |
Manimos | Manábin (Al-Masúdi - O Slovanoch) |
Rugii | Rusi |
Lemovii | Lemkové |
Nemetes | Němci |
Helveconas | Havolané |
Marcomani / Marhari | Maraveni (Moravia) |
Suebi (Suevi), Suobeni | Slevi, Sloveni |
Zdroj: Oskár Cvengrosch (Tajné dejiny Tabulka obsahuje názvy Germánů dle Tacita okolo roku 0 a vlevo na stejných místech Evropy sedící o cca 600 let později kmeny Slovanů.
Marobud vedl válku s Arminem, knížetem Cherusků=Chrovatů, na pomoc si zval římského císaře Tiberia, který mu nepomohl.
Gatulda, 20-30 n.l. - uzmul vládu. Za Marobuda byl ve vyhnanství v Gdaňsku - dle Tacita tedy byl Gothones, tj. Slovanský Godoněc a ne Němec.
Vaňo (Vannius), 23-52 - Moravičanský uvádí zajímavou poznámku od Tacita, který uvádí, že u nás mnoho pevností již stálo. Tedy, že naši předkové již hrady dávno budovali před tím, než jak uznává historie, která uznává jen písemné (tj. jen zachované latinkou) zdroje = tento hrad je poprvé připomínán v 11. století listinou pána XY. To jsem si uvědomil na prohlídce hradu Trosky, kde je pec na bronz stará 3 tisíce let. Tedy pevnost tam již tehdy musela být...
Vančo a Sudislav (Vangio a Sido), 52-68
rozdělené na východní Quadii a západní Markomanii, Tacitus je jmenuje dohromady Suevia nebo regnum Vannianum. V této době se oddělili Ošové (Slezko).
Trut II (Itacius) a Sudislav, 68-70 - Spojenci Vespasiána proti Vitteliovi u Kremony (69 n.l.), Italik také jako Marobud byl vzdělán v Římě.
Italik a Radislav, 70-80
Cimber a Radislav, 80-94 - vedli válku s Domitiánem a vyhráli (velitel Cassius), Tacitus zde jmenuje Markomany-Svévy a Sermaty, což jsou Slovanské kmeny.
Trut III (Tudrus), 94-110 - poslední z Krokovské dynastie, která byla u moci cca 170 př.n.l. až 110 n.l., tj, 280 let
Varo-brat (Varobertus), 110-130
Herj-brat (Heribertus), 130-140 - oba měli za Hadriánova klidného panování od římanů klid
Arjogost (Arjogustus), 140-160- měl od římanů klid, Antonín Pius války nevedl
Markomír (Marcomanus), 160-176- probíhaly tzv. Markomanské války 166-181 - slované byli spojeni široko daleko, bitvu u Mušova vyhráli římané, ve vinohradech se našli mince z této doby
Arjogost II (Ariogaesus), 176-200 - Moravané odmítli císařem Markem Antonínem představeného krále Furtia a svolili si Arjogosta. Válka pokračovala a Arjogost byl v Ostřihomi zajat a vykázán do vyhnanství do Egypta, kde se seznámil s Ptolemájem a jenž od něj znalosti o Slovanských krajích načerpal. Moravané podepsali mír.
Gajovomír 200-213 učinil vpád do říše římské za císaře Severa, který se penězi vyplatil. Poté, píše Cassius, že jej císař Karakala uvěznil a nechal usmrtit.
Argunt (Arguntus), 213-236 - Karakala koupil si mír od něj a přijal Kvady (Slováky) k své osobní stráži. Argunt padl do zajetí a skonal za Julia Maximina, jenž provedl výpad až k Olomouci a pak do Slezska ke Krakowu.
Atal (Attalus), 236-265 - Císař Galien se oženil s jeho dcerou Pipou. Do jeho doby spadá nález z roku 1663 z Vídeňského hradu: v rakvi ve stříbrné nádobě nalezen zlatý plíšek se slovanským nápisem. Věci v hrobu připisují se Atalovi. Je to důkaz, že Markomané nejsou Němci ale Slované - Vindové, Venéti. Vídeň se nazývala Vindobona = Vindovina tj. žijí zde Vindové/Veneti/Vandalové a i jinak zkomoleně.
Ukromír (Ucromarus), 265-275 - vedl válku proti vrahům strýce, císaře Galiena, neúspěšně, ač Milán vyplenil. Sestru Pipu se synem však zřejmě přivedl zpět na Moravu. Dácie odňata římanům.
Semnon, 275-285 - vedl neúspěšné výpady na římany. Karus poráží Markomany v Tracii.
Přimnut, 285-300- 2 války s římany
Ošinuch, 300-320 - ve spojení se Sarmaty na východě a Bavory na západě pořádal výpady na římany, poté 2x prohrál s Krispem za císaře Konstantina
Vivovar nebo Vitobor (Viduarus), 320-340 - boje s Konstantinem v Panonii
Vitrodůr (Vitrodus), 340-360
Gabin (Gabinus), 360-373 - zavraždil jej po hostině Marcelian.
Fritigil (Fritichilus), 373-393 - ve spojení se Sarmaty vpadl jako pomstu do římské říše až k Vogleji, pozdější císař Theodosius je vytlačil zpět za Dunaj. Ve spojení s římem bojoval proti Gótům.
Radegost a Fritigilga (Radogostus, Fritigildis) 393-430 (asi) - dcera Frigilda si vzala Scytha Radegosta. Padl v bojích v Itálii.
Svaten, 430-450 (asi)
Babík Valomír, 450-480 - potřel Huny / Atilova syna Dengezika a to až do Besarábie
Hořeslav, 480-483 - zajat Otakarem
Otakar (Odoacer), 483-494 - již r. 475 ovládl Řím a později i na Moravě, vládl z Ravenny. Snad pocházel z Herulů=CHerusků=Charvátů či Rugiů=Rusů. Byl úkladně zabit římským spoluvládcem Theodorichem.
Marot, 494-525 - Morava se od Theodericha odloučila. Říše tato je až po Tisu, Vesprim s Panonii, Korutany, Štýrsko, Rakousko, Bavory, Čechy, Polabští srbové, číst Slezska po Krakow. Šafařík klade příchod Čechů k nám do této doby (a s ním i oficiální historie).
Čudimír (Dithmarus), 525-545 (asi)
mstil se na Justinianovi za Otakara. Spojení Slované - Moravané, Veneti, Antové, Bulhaři dobyli Italii, Tracii, Řecko a Chersones. Zničeni byli Goti.
Svatoš, 545-580 - namísto římanů, začínají se války s Franky, kteří počínaje Chlodvíkem, přijali křesťanství a převzali po Římu roli "Impéria". Ve vojsku jsou najímáni i Avaři.
Samomír, 580-600 (asi) - pocházel z Karantanie (dnes Korutany/Slovinsko), syn Boruty. Knížata se volila z různých územních částí. Války s Bavory, s Řeky i na moři až k Tessalonice. V analech Franských první zmínky o válkách se Slávi (z toho historici usuzují, že Slované objevují až nyní ve střední Evropě... svědectví je to však jen o tom, že předtím s námi neválčili). Válka byla také s Polskem.
Boruta, 600-620 - boje s Byzancí v Istrii ve spojenectví s Lombardy, později boje s Lombardy. Boje s Bavory.
Svatoš II, 620-623 - Avaři začali se vzpouzet, jsouce dříve za nájemné vojsko bráni, nyní proti Slávům se postavil s Chánem zvaným Táto. Svatoš II padl v boji s nimi.
Samo, 623-657
Samo vytáhl z Karantanie a Avary potřel. Sáma se spálením Slovanské písemnosti nepodařilo vymazat a proto se tzv. Sámova říše přiznává, ale Sámo se prohlašuje za Franského kupce. Věc se má tak, že Sámo se narodil v dnešním Švýcarsku v Schongau, 35 km od Curychu a proto jej Fredegar nazývá Frankem - tuto tehdá slovanskou zemi později získali Frankové. Samo byl Slovan, jeden z jeho synů byl Kojeta - po něm se jmenuje Kojetín. Bojoval s Franky, později s nimi uzavřel mír.
Kojeta, 657-680 - mír s Byzancí, boje s Lombardy
Marot II, 680-700
Vladuch, 700-730- sv. Rupert dělal na Moravě misii latinského ritu a v jeho životopise je Vladuch zmíněn. Pomáhal Bulharům proti Byzanci i Saracénům.
Hormidor, 730-760 - Vivilo zaváděl latinský ritus a díky tomu se oddělilo Korutansko knížete Boruty, uznavše vládu Franků, první krok k pádu Moravy.
Samoslav, 760-796 - Avaři byli najímáni do vojska. Pomáhal Bulharům proti Byzanci Konstantinu V. i VI. Frankem Karlem Velikým přemožen a donucen přijmout křest latinského ritu. Ztraceno Štýrsko.
Lech, 796-805 - svedl úspěšné bitvy s Karlem Velikým.
Mojmír, 820-820 - než byl knížetem celé Velké Moravy, byl knížetem Nitranským. Synům jeho připisují se hrady Bošo - Bouzov, (H)Ošo - Úsov, Mojmír - Mírov. Bojoval s Bulhary.
Mojmír II, 820-848 - r. 846 provedl Ludvík Německý výpad na Moravu a tam ustavil Rastice, syna jeho bratra Hoša. Na zpáteční cestě byl Ludvík zle napaden. Na druhé straně s Bulhary mír.
Rastislav, 848-870 - ženou jeho kněžna Dalmatinská Miloslava. Přičiněním bavorského kněžstva se latinské křesťanství šířilo a národ rozdělovalo. V Panonii Privina také držel s Franky. Ludvík podnikl výpady 855 a 857. Rastislav pozval Cyrila s Metudem, aby podpořil křesťanskou liturgii v slovanském jazyce oproti franským misiím latinským. Další boje s Ludvíkem spolčeným s Bulhary r. 863. A naopak r. 869 vpád do Bavor. Zajat Karlomanem za pomoci Svatopluka a odsouzen Ludvíkem k oslepení, dožil v klášteře v Řezně.
Slavomír (Selagamarus), 870-873 - brněnské kníže, založil chrám sv. Petra r. 884
Svatopluk, 873-894 - zajat Slavomírem, na soudě se ospravedlnil jsa oklamán Karlomanem a knězem Aribem. Vedl války s Franky od r. 872 až vymohl mír r. 874
Mojmír III, 894-907 - syn Svatopluka, Čechové pod Spytihněvem se přidali k franckému Arnuflovi, s bratrem svým Svatoplukem z Nitranského knížectví měl válku, Arnulf ho osvobodil a Svatopluk se dal na řeholi na Zoboru. Spolu s Bavory a Čechy bojoval proti Maďarům, kteří původně pokojně osazeni na východě říše. Padl v bitvě u Presšburku, kde sotva vyvázl životem i nástupce Arnulfův Ludvík Dítě.
Tak padla Velkomoravská říše. Její části rozebrali Frankové, Maďaři, Poláci a Češi, jak píše Šafařík.
Kdo nezná vlastní minulost, nemá budoucnost.