Při objednávce nad 1000 Kč dárek.

Moc sugesce - Vladimir M. Bechtěrev

Skladem (>5 ks)
Kód: 6101
400 Kč
Kategorie: Knihy
Hmotnost: 0.35 kg
Autor: Vladimir Michajlovič BECHTEREV
Vydavatel: Nakladatelství ABB

Jak funguje sugesce, hypnóza, jak se dají vysvětlit zázračná uzdravení či davové hysterie středověkých i novějších mystiků? Funguje telepatie? A jak si vysvětlit vystoupení iluzionistů či takzvaných médií? První výbor díla známého ruského psychiatra vychází poprvé v češtině. (1857-1927), ruský lékař-neurofyziolog a psychiatr, který si všiml role hipokampu v lidské paměti. Svými objevy přispěl k diagnostice nervových chorob. Věnoval se také studiu příčin nemocí pohybového aparátu. V roce 1892 popsal ankylozující spondylitidu (kostnatění páteře) a tato nemoc dostala po něm název Bechtěrevova nemoc.

V roce 1907 Bechtěrev založil psychoneurologický institut, později přejmenovaný na Sankt-Petěrburskou lékařskou akademii. Zemřel v roce 1927 po rozhovoru se Stalinem, kterému určil jeho nemoc jako paranoia. (Tato diagnóza v té době označovala pacienta, který se cítí být jedinečnou, vysoce důležitou osobou). Stalin s takovou diagnózou nesouhlasil, a jelikož smrt tohoto význačného psychiatra nebyla nikdy objasněna, spekuluje se o tom, že ho nechal Stalin zabít.

Bechtěrevův syn, inženýr a vynálezce, Pjotr Bechtěrev, byl zavražděn během Stalinových čistek. Piotrova dcera Natalija Petrovna Bechtěreva (1924–2008) založila Institut lidského mozku v Leningradu. 

Vědecká působnost: Bechtěrev popsal a pokusil se navrhnout metody léčení postencefalitického syndromu, některých druhů fóbií, epilepsie atd. Lékařsky rozlišil a jako samostatnou diagnózu zařadil ztuhnutí páteře, syfilistickou sklerózu. Zasloužil se také o vytvoření několika lékařských preparátů, které se používaly například ke zklidnění pacientů (Bechtěrevova směs). Byl také známý pro svůj kritický postoj k Freudovi, když nesouhlasil s jeho metodou psychoanalýzy. Jako jeden z prvních se dlouhodobě věnoval serioznímu výzkumu hypnózy a sugesce. 

Česky dosud až na pár striktně vědeckých článků nic nevyšlo. Tato kniha je první české vydání jakékoliv autorovy obsáhlejší studie. Zahrnuje hned tři jeho díla. 

Z ruských originálů Nesmrtelnost lidské osobnosti jako vědecký problém (1918), Vědomí a jeho hranice (1888) a Mozek a sugesce (1901) 

přeložil Alan Černohous.

Vydalo jako svou 34. (63.) publikaci nakladatelství KnihyABB s.r.o. v Praze v prosinci 2023 jako svazek č. 2 edice Dech života 

Text: V. M. Bechtěrev, 1888, 1901, 1918

Překlad: © Alan Černohous

Obálka a sazba: Adam B. Bartoš

ISBN 978-80-88653-01-1 

vazba: brožovaná

počet stran: 298

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat hodnocení. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: