Ke každé objednávce vzorek Ivan čaje zdarma.

Náhrdelník z korálků – univerzální ozdoba lidstva

Korálky jsou nejstarší ozdobou člověka. Korálky nás provází od nepaměti. Měly hluboký význam. Nejstarší korálky jsou známé z pohřebiště v Sungiru u města Vladimír v Rusku, kde se jejich stáří datuje na 34 tisíc let před naším letopočtem. Pohřbené osoby byly ozdobené třemi až pěti tisíci korálky vyrobenými z mamutích kostí. Pravděpodobně korálky byly našité na oděvu, jako je to v tradici severoamerických Indiánů.

Korálky provází všechny rasy a civilizace. Výrazné egyptské široké náhrdelníky z mnoha korálků, které připomínají tradiční ukrajinskou ozdobu na krk zvanou siljanka. Africké země mají svou tradici korálkových ozdob. V Nigerii jsou červené korále pro ženicha a nevěstu nedílnou součástí svatebního ošacení. V Nigérii mnohdy červené korálky označují příslušnost k vyššímu sociálnímu statutu. Indické ženy milují korálkové náhrdelníky stejně tak, ale často jsou tyto náhrdelníky zhotoveny z kovů, nejlépe ze stříbra nebo zlata.

U arabských žen tomu není jinak. Předkolumbovské mayské korále jsou často z polodrahokamů a ze zlata. Malíř Diego Rivera obdivoval původní kulturu Mexika a předkolumbovské korále byly často darem jeho manželce Fridě Kahlo, která je učinila nedílnou součástí svého vzhledu.

Slovanské ženy na našem území se zdobily také korálky. Z doby velkomoravské se dochovaly náhrdelníky ze skleněných modrých a zelených korálků a náhrdelníky z Klokočí. Naši Předkové měli velkou úctu k Přírodě a vnímali její krásu. Proto je jisté, že vnímali krásu podzimních bobulí na stromech a keřích. Dnes nás také láká se ozdobit náhrdelníkem z rudého jeřábu nebo šípku. Takový náhrdelník však nevydrží dlouho svěží. Proto se rudé bobule začaly napodobovat vyřezáváním ze dřeva a barvit. Keramika, sklo, jantar a perly byly materiálem ke zhotovování korálků.

Rudé korálky většinou dřevěné nebo skleněné jsou součástí mnoha národních krojů po celém Slovanském světě. Náhrdelníky z rudých korálků jsou oberegem, ochranným talismanem. Propojují nás se Silami Přírody. Výrazná červená barva znamená vždy Radost a Život. Proto náhrdelník z rudých korálků nechybí nevěstě při svatebním obřadu v Bulharsku, Rumunsku, Rusku, na Ukrajině.

V Čechách a na Moravě se proslavily v době obrozenecké šperky a náhrdelníky z českých granátů. Měly symbolický význam. Jeho majitelka dávala jeho nošením na srozuměnou, že se hlásí k české kultuře a českému dědictví. Náhrdelník z českých granátů nosila i Božena Němcová. Obecně se však ženy spokojily s náhrdelníky zhotovenými z dřevěných, skleněných či keramických korálků. Jsou to materiály ušlechtilé a přírodní. V korálkovém náhrdelníku bychom měli vidět víc než jen vnější ozdobu. Je to výraz naší osobnosti, je to přihlášení se k tradicím našich Předků, je to obereg. A v neposlední řadě je to projev lidské tvořivosti, která spojuje všechny civilizace světa ať daleké či dávné s námi zde a nyní.

Miriam Prokopová, její korále a náramky naleznete zde.