Ke každé objednávce vzorek Ivan čaje zdarma.

Obrazy z cest do země Sovětů

Skladem (5 ks)
Kód: 3761
286 Kč –37 % 178 Kč
Kategorie: Knihy
Hmotnost: 0.6 kg
Autor: Jaroslav David, Jana Davidová Glogarová
Vydavatel: Host
Obrazy z cest do země Sovětů
Akce
286 Kč –37 %

podtitul: české cestopisy do sovětského Ruska a Sovětského svazu 1917–1968

Kniha Obrazy z cest do země Sovětů představuje v šesti kapitolách české cestopisy do sovětského Ruska a posléze Sovětského svazu z let 1917–1968. Na základě analýzy sedmdesáti dvou knižně vydaných textů, zahrnujících jak cestovní relace a popisy, tak díla reportážního charakteru či stylizované literární výpovědi, odhaluje dobové představy české společnosti o sovětském Rusku a jejich proměny v závislosti na politickém a kulturním vývoji ve 20. století. Cestopisy představují výraznou skupinu textů, jež na kulturně-politické změny vždy citlivě reagovaly a reflektovaly je. Zároveň se podílely na vytváření ideologického obrazu Ruska, ať už prosovětského (fellow travellers / poputčiky), nebo méně často antisovětského (anti-fellow travellers). 

Kniha věnuje pozornost nejen otázkám vymezení cestopisu jako žánru, problematice ideologického cestopisu či tematizaci ruského jazyka i sovětského newspeaku, ale především prezentaci klíčových témat a jejich proměnám mezi světovými válkami, v období od roku 1945 do druhé poloviny padesátých let a následně v letech šedesátých.

Knihou si můžete prolistovat zde: https://issuu.com/hostbrno/docs/obrazy-z-cest-do-zeme-sovetu-1376_i/8 

Jaroslav David

(nar. 1975) působí od roku 1999 na katedře českého jazyka Filozofické fakulty Ostravské univerzity; od roku 2013 je vedoucím pracoviště. V roce 2004 obhájil na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci dizertační práci na téma Toponyma na katastru města Havlíčkův Brod. V roce 2013 se habilitoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně s prací nazvanou Vývojové tendence moderní české oikonymie. Jeho specializací je onomastika, zejména diachronní toponomastika, socioonomastika a literární onomastika, a rovněž historická lexikologie a slovotvorba. Na tato témata publikoval jako autor či spoluautor řadu studií a monografií, např. Neviditelní svědkové minulosti. Místní a pomístní jména na Vysočině (2006, společně s Pavlem Rousem); Smrdov, Brežněves a Rychlonožkova ulice. Kapitoly z moderní české toponymie (2011); Slovo a text v historickém kontextuPerspektivy historickosémantické analýzy jazyka (2013, hlavní autor); Názvy míst. Paměť, identita, kulturní dědictví (2014, společně s Přemyslem Máchou); Toponyma. Kulturní dědictví a paměť míst (2016, editor a spoluautor).

 Jana Davidová Glogarová

(nar. 1985) působí od roku 2014 v Centru pro hospodářské a sociální dějiny Filozofické fakulty Ostravské univerzity a od roku 2017 rovněž na katedře českého jazyka tamtéž. V roce 2013 obhájila na Filozofické fakultě Ostravské univerzity dizertační práci na téma Osobnost Ladislava Jehličky v kontextu české literatury 20. století. Zabývá se problematikou katolické literatury a publicistiky, zejména ve vztahu k ideologiím 20. století, a problematikou literární a jazykové reflexe prostoru a jeho paměti. Publikovala několik odborných studií ve sbornících a časopisech či kapitol v kolektivních monografiích, je jednou ze spoluautorek monografie Slovo a text v historickém kontextuPerspektivy historickosémantické analýzy jazyka (2013). 

  • Rok vydání 2017
  • Počet stran 256
  • ISBN 978-80-7577-225-1
  • Rozměr 160×230 mm

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola