Václav Cílek, Josef Velfl a kolektiv: Uranová Příbram

Tato kniha pojednává o "státě ve státě", jakým doly řízené sovětskými experty a kontrolované státní tajnou policií byly celá desetiletí.

Skladem (4 ks)
Kód: 6594
599 Kč –18 % 487 Kč
Kategorie: Místopis, folklor
Hmotnost: 0.9 kg
EAN: 9788076750678
Autor: Václav Cílek, Josef Velfl
Vydavatel: Dokořán
uranova pribram
Novinka
599 Kč –18 %

Příbramskými uranovými doly prošlo za dobu jejich existence asi sto tisíc pracovníků, a pokud k tomuto číslu přičteme rodinné příslušníky a další profese, bylo příbramskými doly ovlivněno více než čtvrt milionu lidí, a to včetně politických vězňů. Tato kniha pojednává o "státě ve státě", jakým doly řízené sovětskými experty a kontrolované státní tajnou policií byly celá desetiletí. I přesto se zde ale odehrálo mnoho příběhů hornické cti a solidarity. Nejeden horník na doly vzpomínal jako na nejlepší léta svého života. Jiní však umírali na nemoci z přepracování, alkoholismu i radioaktivního ozáření. Neobvyklé životní podmínky, tvrdá a nebezpečná práce daly vznik mnohým příběhům, které se pohybují v neobvykle široké škále od milostiplných zázraků na Svaté Hoře až po utrpení politických vězňů. Uranová Příbram je stejně tak geologický objekt jako sociální fenomén.


O autorech:
 
Václav Cílek (* 11. května 1955) geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity, obor geologie ložisek. Přestože se ve své práci zabývá především změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů. Za Krajiny vnitřní a vnější a Makom. Kniha míst byl vyznamenán cenou Toma Stopparda za rok 2004. V roce 2007 získal Cenu ministra životního prostředí "za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie". V roce 2009 mu byla udělena cena VIZE 97 Nadace Dagmar a Václava Havlových za to, že "svým dílem významně rozšířil lidský obzor, poukázal na méně známé jevy a souvislosti, napomohl včlenit výsledky vědy do obecné kultury a prohloubil alternativy lidského pohledu na svět, kosmos a základní otázky bytí". Václav Cílek spolupracuje s Českým rozhlasem a s Českou televizí, jako autor či spoluautor vydal přes třicet knižních titulů.

PaedDr. Josef Velfl (1956) V roce 1979 vystudoval historii a český jazyk na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy s diplomovou prací na téma K účasti horníků v protinacistickém odboji na Příbramsku. Od tohoto roku působí v příbramském muzeu jako historik a zabývá se minulostí regionu v 19. a 20. století, dějinami hornictví a hutnictví, montánním muzejnictvím a industriálními památkami. V letech 1990-1992 zastával funkci zmocněnce československé vlády pro analýzu událostí z období 1967-1970 a v letech 1990-1995 externě pracoval též v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Od roku 1994 je ředitelem Hornického muzea Příbram. Scenáristicky se podílel na přípravě řady tuzemských a zahraničních výstav s tematikou báňské historie. V roce 1995 se stal členem Vědecké rady mezinárodního sympozia Hornická Příbram ve vědě a technice. Napsal více než 300 článků do odborného tisku, včetně zahraničního, a také dvě desítky samostatných publikací vydaných v tuzemsku i v zahraničí. Je autorem vítězného projektu v celostátní soutěži muzeí Gloria Musaealis 2003, zaměřeného na záchranu a následné využití národní kulturní památky - dolu Vojtěch a Vodní štoly Anna. Od roku 2001 je jedním ze zástupců České republiky ve Středoevropské unii technických muzeí (MUT). Externě spolupracuje s Ministerstvem kultury ČR v Radě pro výzkum a zároveň přednáší dějiny hornictví a techniky na Vysoké škole evropských a regionálních studií.

Vázaná s přebalem, 158 × 232 mm, 384 stran, 32 stran barevné přílohy, 599 Kč, ISBN 978-80-7675-067-8, EAN 9788076750678, řada Mimo edice, vydání 1, poprvé vyšlo 30.11.2022, 1. dotisk 28.03.2025.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola