Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a kol.: Ruka noci podaná, první vydání
Kategorie: | Samozásobitelství, prepperství |
---|---|
Hmotnost: | 0.806 kg |
Autor: | Václav Cílek, Petr Horký, Josef Juránek, Ferdinand Šmikmátor |
Vydavatel: | Dokořán |
Vyšlo nové rozšířené vydání
Podtitul: Základy rodinné a krizové připravenosti
Když cítíme obavy a zaženeme je, tak se vrátí v méně nápadné podobě, ale silnější. Pokud se začneme na krizi připravovat, kupodivu pocítíme ulehčení. Tato kniha je o rodinné přípravě na krizi, která možná nikdy nenastane. První část textu pojednává o to, jakou povahu mají ti lidé, kteří krize přežívají, a jak při tom jednají. Druhá část se týká těch úplně nejpraktičtějších návodů, jak dezinfikovat vodu, jaký filtr si koupit, jak skladovat potraviny či vytvořit v domě postiženém výpadkem sítě teplou místnost. Rozeznáváme přitom čtyři typy rychlých krizí - neočekávanou událost, blackout, epidemii a sociální bouře - a jednu situaci pomalé krize, jakou je rozpad a chudnutí společnosti.
Při psaní této několik let připravované publikace, se sešel vědec, který se roky zabývá krizovými trendy, inženýr, který už v 80. letech v Rakousku navštěvoval kurzy přežití a setkání alternativních praktiků, policista s mnohaletou službou v ulicích, polárník schopný přejít pěšky napříč Grónskem a člen krizového štábu, který se nejenom účastnil povodní, ale hlavně plánoval a vedl tým Blackout. Podobná publikace zaměřená na obyčejného člověka a běžnou rodinu u nás nikdy nevyšla.
O autorech:
Horký Petr
Petr Horký je polárník a dokumentarista.
Heinz Lukáš
Lukáš Heinz je policista, který už dvacet let pracuje přímo na ulici. Testuje vybavení - baterky, nože, vysílačky i další hračky dospělých mužů a občas chodí přednášet dětem na základní školy o problematických stránkách života.
Šmikmátor Ferdinand
Ferdinand Šmikmátor (* 1954) absolvoval v roce 1982 Vysoké učení technické v Brně, Fakultu strojní. Po několika pokusech v zaměstnáních v podmínkách pozdního reálného socialismu odešel v roce 1988 do emigrace v Rakousku. Zde působil mimo jiné jako šéfkonstruktér firmy, v oblasti vodních armatur. V roce 2006 se vrátil z rakouského exilu a žije trvale v Bystřici nad Pernštejnem. Své poznatky ze života v Rakousku zhodnotil v příspěvcích pro časopis Regenerace a knize Esoterická Vídeň (Eminent 2011). Trampská, vodácká, speleologická a cestovatelská praxe mu poskytla potřebnou základní průpravu pro hledání nekonvenčních cest životního stylu. V současnosti se věnuje publikační a překladatelské činnosti a zabývá se teoreticky i prakticky různými aspekty alternativních možností řešení situací běžného života v nestandardních situacích.
Juránek Josef
Josef Juránek (* 1961) se jako záchranář a krizový manažer osobně účastnil povodní v roce 1997, 2002 a 2013. V oblasti krizového řízení od roku 1996 měl na starosti budování operačních středisek tísňového volání záchranných složek, poté v letech 2000-2013 pracoval jako náměstek ředitele a později u Správy služeb hlavního města Prahy, která má mimo jiné na starosti i výstavbu a údržbu protipovodňové ochrany HMP. V letech 2013-2015 působil jako ředitel odboru bezpečnosti a krizového řízení Magistrátu HMP. Po výměně primátora pracuje u soukromé firmy Inset, která se kromě jiného zabývá monitorováním sesuvných území, geofyzikálním průzkumem povodňových škod (georadar) či inženýrsko-geologickými otázkami spjatými s budováním hlubokého úložiště.
Cílek Václav
Václav Cílek (* 11. května 1955) geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity, obor geologie ložisek. Přestože se ve své práci zabývá především změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře,religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů. Za Krajiny vnitřní a vnější a Makom. Kniha míst byl vyznamenán cenou Toma Stopparda za rok 2004. V roce 2007 získal Cenu ministra životního prostředí "za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie". V roce 2009 mu byla udělena cena VIZE 97 Nadace Dagmar a Václava Havlových za to, že "svým dílem významně rozšířil lidský obzor, poukázal na méně známé jevy a souvislosti, napomohl včlenit výsledky vědy do obecné kultury a prohloubil alternativy lidského pohledu na svět, kosmos a základní otázky bytí". Václav Cílek spolupracuje s Českým rozhlasem a s Českou televizí, jako autor či spoluautor vydal přes třicet knižních titulů.
Vázaná s přebalem, 176 × 250 mm, 408 stran, 150 ilustrací a fotografií, ISBN 978-80-7363-914-3, EAN 9788073639143, řada Mimo edice, vydání 1, poprvé vyšlo 25.10.2018, 2. dotisk 23.10.2019.
Ukázky: obálka k tisku (768 kB) * SITUACE (1 MB) * obsah (477 kB) *
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat hodnocení. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.